Neumíte si vybrat kameru do auta / sportovní kameru podle parametrů?
Zajímavosti • 01.11.2014

Neumíte si vybrat kameru do auta / sportovní kameru podle parametrů?

Neumíte si vybrat kameru do auta / sportovní kameru podle parametrů?

Většina spotřebitelů zná údaje jako rozlišení videa nebo optický zoom, je tu ale množství dalších parametrů, které mají zásadní vliv na kvalitu obrazu za různých podmínek. Jejich popis a význam se vztahuje na kompaktní kamery, kde všechny části (čočka, záznamové zařízení, displej) jsou uložené v jednom těle. Podstatné je, aby kamera měla vyvážené jednotlivé parametry, ne jeden špičkový údaj, přičemž ostatní budou zaostávat, také potřebujeme vědět, jak budeme kameru využívat, za jakých podmínek, jaké funkce opravdu potřebujeme.

 

Velikost snímače (palce")

Důležitý parametr, standardní hodnota je ¼", čím větší, tím lepší obraz hlavně při sníženém osvětlení. Pokud je snímač malý, při sníženém okolním osvětlení bude mít obraz vyšší světelný šum. Je to tím, že malý snímač má malé samotné pixely, čím je pixel větší, tím je obraz stabilnější při sníženém osvětlení, na samotný pixel dopadne více světla.

Rozlišení snímače (MPx)

Čím vyšší rozlišení snímače, tím detailnější a pěknější obraz za dobrých světelných podmínek, ale k zabezpečení FHD rozlišení videa (1080p) postačí rozlišení snímače 2MPx, tzn. nahánění se za co nejvyšším rozlišením snímače není důležité, hlavně pokud má kamera malý snímač (¼"). Vysoké rozlišení snímače snižuje velikost pixelů a tedy vzniká optický šum za šera, proto je při vyšším rozlišení snímače (5MPx) třeba, aby byl i snímač větší (aspoň 1/3"). Vysoké rozlišení se pozitivně projeví hlavně za dobrých světelných podmínek, pokud je nižší okolní osvětlení, výhoda vysokého rozlišení se ztrácí.

Rozlišení videa/ snímku (MPx)

Maximální rozlišení videa závisí na rozlišení snímače. Vysoké rozlišení umožňuje například velkoformátový tisk, také umožňuje větší zoom - přiblížení detailu.

Světelnost objektivu/ čočky (F)

Čím menší číslo, tím vyšší maximální světelnost, schopnost snímat při sníženém osvětlení, lepší obraz za šera, více světla projde čočkou v porovnání s čočkou s menší světelností (vyšší hodnotou F) při stejném osvětlení.

Ohnisková vzdálenost f (mm)

Závisí na ní úhel záběru kamery a teda úhel, který je pokrytý pixely snímače. Čím menší „f“, tím je úhel záběru větší. Větší úhel záběru si vyžaduje i vyšší rozlišení snímače, při velkém úhlu záběru je třeba též počítat s vyšším zakřivením rovných linií. Kamera do auta potřebuje úhel záběru od 120° do 160°. Pro představu u objektivů typu „rybí oko“ f=1.18m odpovídá úhlu záběru 180°.

Materiál čočky

Skleněná 6-vrstvá lépe přenese světlo na snímač než plastová a také je odolnější a trvanlivější.

Čipset

Elektronika/procesor, který zpracovává signál ze snímače. Čipset má komerční název, je těžké porovnávat a musíme se spoléhat na uveřejněné recenze.

Počet obrázků za sekundu (fps)

Hovoří o plynulosti videa, 30 fps (frames per second) je standard (při rozlišení videa 1080p) a lidské oko ho už vnímá jako plynulé video.

Komprese videa H264

Snižuje datový tok a tedy nároky na úložnou kapacitu

WDR

„Wide Dydnamic Range“ - lepší záběry při snímání rozhraní světla a tmy, jsou vidět detaily i ve tmě, i na silném světle – záběr nebude „přepálený“ ani tmavý
Kapacita podporované SD karty (GB)    standard do 32 GB, špička do 64 GB, u kamery bez H264 a při nastaveném vysokém rozlišení se rychle zaplní SD karta

Displej                                                                

Využití displeje v kameře se z praktického hlediska omezuje na nastavení parametrů a na správné umístění kamery - aby byl optimální záběr snímání. Kamery umožňují přehrávání videa přímo na displeji, ale ať už je velikost displeje 1,5" nebo 2,5", stále je to málo na prohlížení, navíc displej zvyšuje celkové rozměry kamery.

AV výstup                                                         

podstatně lepším řešením je napojení kamery přes AV výstup na AV displej/ rádio ve vozidle, které má obyčejně 6"-7" palcovou obrazovku, minimalizuje to potřebu demontáže kamery, aby byl řidič schopný prokázat se relevantním záznamem, nebo aby mohl jen přehrát zajímavý moment na cestě.

LED/ IR přísvit                                                  

LED/ IR přísvit v kameře do auta je užitečný jen pokud potřebujeme mít zdroj světla na malou vzdálenost, navíc se odráží od skel vozidla, ať už kamera snímá během jízdy, nebo je v režimu parkování, jeho výkon a dosvit obvykle nepostačuje na praktické využití.        

GPS tracking                                                    

Zachytí trasu, kterou vozidlo ujelo a její zobrazení přímo v Google Maps. Pro přehrání záznamu v příslušném přehrávači probíhá současně zobrazení trasy a přehrávání videa, zároveň tak vidíme obraz kamery a místo na trase, kde se auto nacházelo.      

G-snímač přetížení                                       

Uzamkne záznam, který se nahrával v době, kdy došlo k nadměrnému přetížení ve vozidle – k nárazu

Motion detect funkce                                 

Kamera nahrává pouze tehdy, když zaznamená před objektivem pohyb – parkovací režim

               

Pro kamery do auta je důležité, aby dokázala zachytit dobrý obraz i za sníženého okolního osvětlení, doporučené parametry jsou:

  • snímač velikosti 1/3", rozlišení snímače minimálně 2MPx, více než 8MPx není potřebné
  • vyšší světelnost čočky F=2.3, skleněná čočka
  • GPS tracking a G-snímač přetížení
  • AV / HDMi výstup na externí displej
  • funkce WDR, H264 komprese

Těmto parametrům nejvíce vyhovují kamery BDVR 03BDVR C81 SHD, přičemž model 03 má jednoduchý snímač přetížení a volitelnou externí GPS anténu, model C81 SHD má 3-osý snímač přetížení a vestavěné GPS.

Neméně důležitou vlastností kamery je uživatelský komfort a tedy způsob ovládání, taktéž možnost přenosu záznamů do jiných zařízení. 

WIFI funkce už vůbec není ojedinělým parametrem, a to hlavně pro praktické využití v exteriéru, kde obvykle nemáme možnost vybrat záznamové médium a vložit ho do PC. SPORTCAM WIFI je ideálním řešením do přírody a na dovolenou. Pomocí aplikace si jednoduše stáhnete záznamy přes WIFI do smartfonu nebo do tabletu, kde si hned můžete pohodlně prohlížet videa na velkém displeji.