TECHNICKÉ POJMY

Day/Night - funkce barevných kamer, které se při snížené světelnosti přepnou do černobílého módu - tzv. noční mód. Obecně platí, že je lépe vidět černobíle něco, než barevně nic a právě proto se využívá funkce, kde vždy černobílá kamera má lepší citlivost než barevná. U kamer z vyšší třídy je možné nastavit i citlivost, kdy se kamera bude přepínat do černobílého ASPA z barevného režimu. U kamer znižších tříd je tato hodnota napevno dána a není možné ji upravovat.

DNR - redukce šumu obrazu - při špatných světelných podmínkách se vyskytuje v obrazešum, který je možné snížit zapnutím funkce DNR nebo SDNR (Super Digital Noise Reduction) pomocí speciálního algoritmu. Výhoda DNR a SDNR, kromě lepšího obrazu, je také v tom, že snižuje ukládání na disk o 70% při kompresích H.264 a MPEG4 a 40% při kompresi MJPEG.

DWDR je digitální WDR. Na rozdíl od WDR (pravě WDR bývá označováno jako trueWDR nebo pouze WDR) jde jen o digitální zpracování a tak nemá takovou kvalitu jako WDR zabudované přímo v kameře. Pro instalaci kde není potřeba kvalitní WDR, stačí i DWDR, kde je cena kamery nižší.

HDCVI (High Denition Composite Video Interface), jedná se o přenos video složky, dvoucestné audio složky a příkazů pro ovládání PTZ po koaxiálním kabelu na delší vzdálenosti.

IR - infračervené světlo - světlo na nižších frekvencích (850 nebo 950nm) než viditelné světlo. Slouží pro noční přisvícení snímaných prostor. Pro lidské oko je prakticky neviditelné. V případě IR světla 850nm je vidět červené LED diody při přímém sledování IR přísvitu. Na rozdíl od 850nm jsou LED přísvity s 950nm charakterizovány menším výkonem, a tím i menším úhlem přísvitu. Jelikož jsou 950nm IR LED méně využívané, je jejich cena vyšší než cena pro 850nm. Další rozdíl je u přímého pohledu do IR přísvitu 950nm, kdy není vidět ani červené LED.

Lightcatcher je speciální technologie, která umožňuje kameře vidět v barvě i při velmi špatných světelných podmínkách. Je vhodná pro použití v restauracích, hotelích, recepcích a kancelářích.
lightcatcher


ONVIF- organizace založená Sony, Bosch a Axis, která sjednocuje video standard a překonává tak největší nevýhodu IP kamer a to kompatibilitu. V případě ONVIF existuje několik verzí a samozřejmě závisí od konkrétního výrobce, kterou verzi použije. V rámci implementace je ještě důležité, které funkce z kamer jsou začleněny i do ONVIF a které bude možné využívat pouze v rámci originálního protokolu výrobce.

OSD - je menu v obraze, kde je možné nastavovat parametry kamery. Menu se zobrazuje přímo v obraze z kamery. Ovládání menu je buď přímo na kameře přes joystick či tlačítka, nebo na lepších kamerách ho lze ovládat přes RS485. V případě nastavování OSD přímo na kameře je nutný servisní monitor na nastavování.

POE - power over ethernet - napájení po ethernetovém kabelu. Vpřípadě IP kamer se velmi často využívá napájení po datovém kabelu, kde jedním kabelem tečou i TCP/IP data zároveň s napájením. To je specifikováno mezinárodním standardem IEEE 802.3af. Tento standard udává napětí 48VDC při příkonu 15.4W. Daný příkon je pro otočné kamery již nedostatečný, a tak vznikl nový standard IEEE 802.3at, kde je napětí stále 48VDC, ale příkon je už 30W. V obou případech je řeč o aktivním POE, tzv. kamera (nebo jiné POE zařízení) si veme napájení a dostane jej. V případě zapojení ne-POE zařízení (notebook, počítač) do POE portu se nic nestane, neboť switch pustí POE pouze vpřípadě POE zařízení. Kromě aktivního POE existuje i verze pasivního POE, kde se jedná jen o využití neaktivních žil na UTP kabelu - na 10/100Mbps síť se využívají pouze 2 ze 4 párů.

Rybí oko (anglicky: fisheye) je typ širokoúhlého objektivu, jehož čočka má záběr s velmi širokým úhlem. Objektivy tohoto typu mohou zobrazit najednou úhel až 180°. Tento objektiv byl původně vyvinut pro využití v meteorologii pro studium oblak. Rybí oko se stalo velmi populární také v dalších oblastech mezi ně patří i CCTV.

Sense up - pomalá uzávěrka. Mnohdy je označována tato funkce jako DSS - digital slow shutter. Sense-upem se zvyšuje čas závěrky, což způsobuje více světla dopadajícího na senzor kamery. Nevýhodou této funkce je, že velký čas závěrky způsobuje rozmazání pohybujících se objektů ve tmě. Proto je obvykle možné nastavit hodnotu DSS, aby se dalo pro specifické prostředí nastavit hodnota přesně podle požadavků.

WDR - Wide dynamic range - kompenzace protisvětla. Používá se při velkém kontrastu snímaného prostoru, kde jsou najednou v obraze světlé i tmavé plochy. Je několik způsobů jakým výrobci implementují technologii WDR do kamer. Nejčastěji jde o speciální algoritmus výpočtu, který vychází ze dvou snímků, přičemž jeden snímek je udělán při rychlé uzávěrce a druhý při pomalé uzávěrce. Následně dochází ke zpracování obou obrazů a vyhodnocení tmavých a světlých ploch.

ZOOM - přiblížení může být buď optické nebo digitální. V případě optického zoomu je reálné měněna ohnisková vzdálenost. Ovládání optického zoomu je vpřípadě analogových kamer přes RS485 a, v případě IP kamer, přes daný komunikační protokol výrobce. Optický zoom je možné využít pouze v případě živého obrazu. Digitální zoom je pouze digitální zpracování obrazu, které je možné využít jak v žívém obraze tak i v záznamu s tím, že v případě využití digitálního zoomu je stále nahrávána celá část obrazu. Digitální zoom je možné využít na IP kamerách. Samozřejmě ve velmi omezené míře lze použít digitální zoom i pro analogové kamery, ale jelikož maximální rozlišení analogu je 720x576 řádků, tak digitální zoom velmi "zkostkovatí" obraz.

Do 1MPx - kamery s rozlíšením do jednoho megapixelu jsou všechny analogové i IP kamery i s rozlíšením HD ready (1280x720). Kamery s tímto rozlišením se nejčastěji používají jako přehledové kamery, kde nejsou potřebné detaily.

HD - je zkratka pro High definition rozlišení, které je 1280x720 pixelů. Toto rozlišení je v pomeru stran 16:9. Mnoho výrobců IP kamer umožňuje přepnout kameru na poměr stran 4:3, kde horizontální rozlišení zůstává stejné, ale vertikálně je zvětšené. Například u Sony HD kamer je možné namísto rozlišení HD udělat z kamery 1.3 Mpx kameru.

FULL HD – Momentálně nejpoužívanější rozlišení u IP kamer z důvodu komerčního úspěchu Full HD rozlišení. Jde o kamery s rozlíšením 1920x1080 pixelů, což představuje rozlišení 2.1 Mpx. S tímto rozlišením je již možné kamery umístit i do prostředí, kde je nutné sledovat detaily a zákazník chce využívat digitální zoom. V případě zapojení Full HD kamery do monitoru s Full HD rozlišením a zobrazením na celomonitorové zobrazení (fullscreen) je obraz zobrazen přesně 1:1 bez jakýchkoliv deformací obrazu.

5MPx a více - kamery s 5 a více megapixelovým rozlišením jsou používány pro speciální aplikace, kde je nutné sledovat detaily, resp. když je požadováno sledovat velkou scénu a následně na dané scéně využívat digitální zoom. Příkladem pro takové kamery jsou různé sportovní stadiony, náměstí i výrobní linky, kde je třeba sledovat detaily vyrobených produktů.

Hybrid záznam - záznamové zařízení označené jako hybridní jsou určeny k nahrávání IP kamer azároveň i analogových kamer. Různí výrobci používají různé způsoby hybridních videí. Například Aver dává při 4 kanálovém hybridním DVR možnost nahrávat vždy libovolnou kombinaci 4 kamer analog / IP. Hybridní systémy od výrobce Dahua jsou řešeny jiným způsobem - polovina analog, polovina IP. 8 kanálové hybridní DVR Dahua má možnost připojit maximálně 4 analogové kamery a 4 IP kamery.

IP záznam - u různých softwarů je třeba dávat pozor na kompatibilitu mezi jednotlivými softwary a kamerami. Obvykle každý výrobce má kromě svých IP kamer i svůj vlastní software. Výhodou bývá, že mnohdy výrobci pro své kamery dávají bezplatné verze softwarů surčitými omezeními. Například Sony má řešení pro nahrávání 9 Sony kamer, Aver pro nahrávání 32 Aver kamer, CNB pro 32 CNB kamer.

IP kamery - IP kamery na rozdíl od analogových kamer mají výhodu v obousměrné komunikaci na protokolu TCP / IP. Díky tomu je možné pro přenos obrazu IP kamer použít existující kabeláž. Největší výhodou IP kamer je, že nejsou žádné limity na maximální rozlišení, které by IP kamera měla. Vpřípadě analogu je dána norma PAL, která má svůj limit na 0.4Mpx. V případě IP kamer máme momentálně v nabídce kameru s rozlíšením 29Mpx, což je největší rozlišení na světě. V případě progresivního skenování budeale i tato kamera jistě v budoucnosti nahrazena kamerou s vyšším rozlišením. IP kamery mohou mít různé inteligentní funkce jako rozpoznávání SPZ, rozpoznávání obličeje, vyhodnocování pohybu atd.