Seagate Skyhawk – jestřáb se sloní pamětí
Zajímavosti • 25.02.2020

Seagate Skyhawk – jestřáb se sloní pamětí

Ivan Žiak

Americký Seagate patří už několik desetiletí mezi přední technologické lídry v oblasti ukládání dat a jen pro zajímavost můžeme vzpomenout, že to byl právě Seagate (tehdy ještě Shugart Technology), který v roce 1980 jako první představil světu 5,25" pevný disk (HDD) s kapacitou 5 MB. Od té doby však prošly informační technologie značným vývojem, který mimo jiné přinesl i širokou nabídku pevných disků, určených do specifických provozních podmínek, mezi které můžeme zařadit i ukládání záznamů z kamerových systémů.

 

 

Data získaná z kamerových systémů jsou ve své podstatě nenahraditelná, unikátní a stále častěji hrají zásadní roli při zpětné analýze událostí různého, nejen bezpečnostního, charakteru. Sběr dat v těchto systémech většinou probíhá v nepřetržitém režimu 24/7 a použitá jednotka HDD musí být připravena na některá další specifika provozu, jakými jsou například výrazná převaha zápisu dat nad jejich čtením, dostatečná paměť Cache nebo optimalizace spotřeby energie.

A přesně pro tyto podmínky vyvinula společnost Seagate řadu špičkových pevných disků s označením Skyhawk o velikosti 3,5 palce. Konstrukčně jsou připraveny pro nepřetržitý provoz 24/7, zatímco u běžných disků se předpokládá nesrovnatelně nižší zatížení 8/5. K dispozici jsou kapacity od 1 TB do 10 TB. Jejich plotnový systém je připraven na zápis/čtení dat v poměru 90:10, jsou vybaveny vyrovnávací pamětí až 256 MB, podporují moderní rozhraní SATA III s 6 Gb/s a nechybí ani optimalizace napájení. HDD od kapacity 4 TB jsou vybaveny senzory rotačních vibrací pro spolehlivý provoz RAID s více současně pracujícími disky. Z hlediska provozní spolehlivosti je jistě zajímavá i hodnota střední doby mezi poruchami (MTFB) 1 000 000 hodin.