All in one kamerový systém od Avigilonu
Zajímavosti • 22.08.2016

All in one kamerový systém od Avigilonu

Ivan Žiak

Profesionální záznamové řešení od Avigilonu přímo v kameře již není jen tajným přáním

Záznam IP kamer na SD nebo MicroSD kartu není v dnešní době nic neobvyklého a většina výrobců tuto možnost nabízí. Je ovšem SD karta médiu, které se hodí pro neustálé zapisování? Otázkou také zůstává, jakou kartu použije montážní firma nebo koncový uživatel. Karet je na trhu velké množství a bohužel stále bude hrát velkou roli cena.

Robustní systém Avigilon u instalací o jedné kameře odrazuje instalační firmy i uživatele svou architekturou klient - server. Přítomnost výkonného záznamového hardwaru tuto instalaci výrazně prodražuje. Výhody nasazení serveru jsou zcela evidentní, ale přeci jen pro jednu kameru pořizovat server je neekonomické, byť všechny nabízené funkce jsou lákavé a zkvalitňují provoz kamerového systému.

Na tuto situaci reagoval Avigilon speciální sérií kamer H4 ES (edge solution), kde jsou přímo v kamerách obsaženy speciálně upravené SSD disky pro záznam. Nejedná se tedy o vloženou SD kartu, ale o pevný interní SSD disk navržený přímo pro nepřetržité nahrávání. Kamery vybavené SSD úložištěm jsou nyní dostupné v rozlišení 1 – 3 MPx. Základní megapixelová kamera obsahuje 128GB SSD disk. Do Full HD a 3Mpx kamer jsou montovány 256GB disky.

Kapacita pevných disků poskytuje úložný prostor až na 30 dní. Standardní nastavení záznamu je při detekci pohybu. Výhodou nové řady H4 je funkce „idle time“, která sníží datový tok při nečinné scéně. Takto je možné několikanásobně snížit ukládaná data. Následný zvýšený pohyb v obrazu opět přepne záznam na vysokou kvalitu. Pro zvýšení účinnosti nečinné scény lze využít přítomnou video analýzu, která nahradí detekci pohybu mnohem přesnějším určením sledovaných objektů v obrazu. Detekce objektu opět dává pokyn pro zvýšení datového toku. Inteligenci obsaženou v kameře samozřejmě jednoduše využijeme i pro automatizaci detekce narušení.

Z přiloženého obrázku je zřejmé, že záznam při aktivitě v obrazu kamery, který odpovídá pohybu 5 lidí v open space kanceláři o rozměru 50m2, vydrží při tomto zatížení zaznamenávat dalších 7 dní. Z druhé části obrázku je jasně vidět, že při stávajícím nastavení kamera zaznamenávala 7 dní při jednosměnném provozu a vyčerpala pouze 19% úložiště pro záznam z celkové kapacity 128GB.
 

Každá jedna kamera se chová v klientské aplikaci jako plnohodnotný server. Až z 16 kamer série ES snadno vytvoříme jednu společnou lokalitu. Vytvořené lokality, nebo samotné kamery, připojíme do lokality i s běžným Avigilon Control Center serverem. Jedná se tedy o ideální řešení například pro řetězce malých provozoven, kde postačí i jedna kamera.

Při nasazení vícemegapixelové kamery lze s vyšším detailem zobrazit více pohledů, které nahradí instalaci většího počtu kamer s nižším rozlišením. Je tedy na zkušenosti montážní firmy, aby dle kamerových zkoušek usoudila, jestli je efektivnější způsob nainstalovat jednu kameru, nebo instalovat více levnějších kamer se záznamovým zařízením a veškerou infrastrukturou.