Comelit tradiční italský výrobce audio a video domovních telefonů
Zajímavosti • 23.06.2015

Comelit tradiční italský výrobce audio a video domovních telefonů

Matej Malovec

Každý rád bilancuje, když jsou v jeho stopách čitelné výsledky a tyto stopy nemizí ihned u dalšího kroku, jako tomu je při chůzi v písku. Italský výrobce Comelit je příkladem společnosti, která za sebou technologické stopy zanechává již od roku 1956. V dnešní době tyto stopy, do centrály v severní Itálii, vedou z více než 70 zemí celého světa.

Zaměření značky je především na inovace produktů a zvyšování kvalifikace svých pracovníků. Jak je u Italů známé, důraz je kladen především na design. Pojem design není u Comelitu jen estetická stránka produktů, ale i efektivní návrh tištěných spojů a ovládacích prvků.

Historie produktů

Produkty již desetiletí pružně reagují na poptávku trhu. Funkce, které byly dříve jen zbožným přáním a neřešitelným technickým problémem, nám dnes díky dlouholetému vývoji společnost může nabídnout v široké škále produktů.

Projít celou historii výroby by jistě bylo zajímavé povídání, ale tolik zajímavých informací by si zasloužilo knižní vydání. Proto se zaměříme jen na opravdu důležité milníky výroby.

První produkt, pro přenos hlasové komunikace v roce 1957, byl ihned velký úspěch a trh okamžitě rozeznal výhody, které mu tato zařízení přináší. V roce 1969 převedl Comelit zkušenosti s interkomem do hands - free zařízení určeného výhradně pro domácnosti.

Přenos obrazu

Přelomový byl jistě rok 1974, kdy trh požadoval vizuální verifikaci příchozích. Odpovědí na tuto výzvu byl VISI/7, který používal pro zobrazení 7“ obrazovku. Přenesení videa jistě rozšířilo inženýrům obzory, neboť jen o 5 let později Comelit přináší řešení, jak pouze po třech kabelech propojit 999 telefonů.

První vlaštovkou dnešních modulárních zařízení byl dozajista Logicom z roku 1993, který nastartoval dnešní podobu dveřních jednotek. Patentem z roku 1999, digitálního systému Simplebus, již píšeme nedalekou historii. O čtyři roky později Comelit uvádí druhou verzi Simplebus2, který již využívá pouze dva vodiče a spolu se signálem přenáší po sběrnici i napětí pro monitory. Zde nastává bod zlomu do současnosti, která je nám samozřejmě všem dobře známá v podobě zařízení, které jsou v aktuální nabídce.

Současnost

Kam se Comelit posunul u využití dvojvodiče, díky své 59ti leté historii, dobře ilustruje následující schéma. Je zde patrné, že v dnešní době lze připojit dokonce 120 000 uživatelů na vzdálenost až 1200 metrů od dveřní jednotky. Pro dnešní systémy není problém využívat více dveřních jednotek, nebo dokonce až 16 paralelních vnitřních telefonů.

Comelit samozřejmě nabízí i možnost VIP systému, který poskytuje komfort TCP/IP sítě, nebo ovládání pomocí mobilních zařízení. Budoucnost společně s produkty značky Comelit je příjemnou vizí, která se opírá o desítky let zkušeností a vášeň pro tvorbu inovativních produktů.