Dahua zařízení s rozlišením 4K a podporou H.265
Zajímavosti • 01.03.2017

Dahua zařízení s rozlišením 4K a podporou H.265

Ivan Žiak

Nemusíme se ohlížet příliš daleko do minulosti, abychom si vybavili podobnou situaci s příchodem nového standardu. Jistě si všichni vzpomeneme na událost, kdy rozlišení High Definition nastupovalo na trh. Nyní je situace obdobná.

Výrobci mají v rukávu připravené již další eso, které hodlají využít v konkurenčním boji. Ultra HD, nebo chcete-li 4K, je dalším krokem ve vývoji, který se samozřejmě nikdy nezastaví a bude i nadále přinášet nové technologie. Myšlenka je velice jednoduchá a naprosto geniální. Zaznamenat čtyřnásobné množství detailů, které umožní lepší identifikaci.

Prvotní nadšení rychle zchladí vědomí, že vítězství potřebuje i své oběti. Jednou z obětí jsou větší nároky na záznamovou kapacitu. Dalo by se říci, že čtyřnásobné množství obrazových bodů bude potřebovat čtyřnásobnou kapacitu pro ukládání záznamu. Při dnešních kapacitách pevných disků a možnosti osazení jednoho záznamového zařízení až 96TB, je tento problém jistě řešitelný. Druhá oběť je ovšem mnohem zásadnější a nedá se bohužel tak snadno rozšiřovat, jako disková pole. Jedná se samozřejmě o propustnost síťové infrastruktury.

Hlavní výhodou ofenzivy pokroku je skutečnost, že probíhá současně na všech frontách. Když se spojí minimálně dvě nové technologie, vznikne vždy mnohem zajímavější produkt, který nabízí více možností v ještě lepším kabátě. V dřívějších dobách s příchodem nových technologií zanikaly staré standardy a hrozila nekompatibilita se stávající infrastrukturou. Tento problém je dnes výrobci citlivěji chápán a všichni se snaží minimalizovat možnou vlnu nevole nebo špatnou uživatelskou zkušenost. Proto se rozhodla společnost Dahua jako první na trhu zařadit kompletní profesionální řadu kamer i NVR s podporou kompresního algoritmu H.265, ale zároveň zachovala možnost nastavení kódování i pro stávající nejrozšířenější kodek H.264.

 

 

Nový kodek H.265 je opravdu skvělá podpora nového formátu 4K. Umožňuje při stejném datovém toku přenést dvakrát více detailů, nebo při stejné kvalitě snížit datový tok na polovinu. Snížením datového toku o polovinu se samozřejmě snižují i nároky na kapacitu záznamových úložišť. Mírnému zvýšení požadavků na záznamové kapacity se samozřejmě nelze vyhnout, ale díky novým technologiím to nebude takový nárůst, jaký se podařil v rozlišovací schopnosti.

Vzhledem k faktu, že přední výrobci své profesionální kamery již začaly označovat dle dosažené rozlišovací schopnosti ve stupnici K, je trend vývoje více než zřejmý. Když uvážíme, že klasický analog dnes nahrazuje technologie HDCVI, která dosahuje rozlišovací schopnosti Full HD a jsou ohlášené nově i 4K HDCVI kamery, je vize shora neomezené rozlišovací schopnosti IP kamer jistě v blízké budoucnosti minimálně 10K.