Inteligentní video analýza od Avigilon
Zajímavosti • 27.02.2015

Inteligentní video analýza od Avigilon

Ivan Žiak


Videoanalýza není pouze něco nového a technologicky trendy. Je to směr, kterým je nutné se v dnešním přetechnizovaném světě ubírat z důvodů, jako jsou přibývající kriminalita, usnadnění lidské práce a větší počet sledovaných lokalit. Ze studie práce dohledového pracovníka vyšlo najevo, že již po dvaceti minutách sledování stále stejného hlídaného prostoru na obrazovce obsluha nepostřehne až 95% veškeré aktivity zachycené průmyslovou kamerou.

Tento fakt řeší právě video analýza, která ve spolupráci s Avigilon software nabízí řešení, jak zamezit úniku podstatných informací, okamžitě na ně poukázat a statisticky vyhodnotit možné hrozby. Software Avigilon i u video analýzy nabízí vysoký komfort obsluhy, rychlost a inteligentní učící režim, který zlepšuje výsledky.

Avigilon video analýzu lze nasadit i u starších analogových systémů pomocí zařízení Rialto A4, které umožní připojit až čtyři analogové kamery. Stávající IP systém připojíte do zařízení Rialto I4, nebo Rialto R-Serie. Hlavní výhodou je zachování stávajícího IP systému s možností využít Avigilon video analýzy.

Avigilon dále nabízí série kamer, kde je video analýza obsažena přímo v kameře. Jedná se o kamery v kompaktním, nebo dome provedení s rozlišením 1 až 8 MPx např. 1.0C-H4A-D1. Video analýzu lze vyhodnocovat v rozlišení až 16MPx, což je jedna z konkurenčních výhod systému Avigilon. Pro rozsáhlé scény lze využít výhod  Avigilon HD Pro kamer v kombinaci s inteligentní video analýzou. Pro nejnáročnější obrazové podmínky jsou k dispozici i termokamery opatřené video analýzou.

 

 

I minimální obrazová informace vede k maximální detekci

Avigilon video analýza má unikátní schopnost detekovat různé objekty, rozlišuje vozidla a osoby. Pro rozeznání automobilu, nebo postavy software avigilon potřebuje pouze 20pixelů. Vyšší detekce se dosahuje v rozmezí 40-64 pixelů. Nárůst nad hranici 64 pixelů již zásadně nezvyšuje přesnost rozpoznání objektů. Časový interval potřebný k rozpoznání objektu je pouhé 2 sekundy. Každá kamera má v sobě uchovanou databázi s více než 200 000 různými vzorky pohybu člověka nebo vozidla. Na základě této databáze není nutné nic nastavovat a kamera automaticky rozlišuje osobu, vozidlo nebo jiný neznámý objekt. Největší výhodou je, že systém se stále učí a celé řešení se dá označit jako "umělá inteligence". V praxi to znamená, že operátor jednoduchým označením alarm / falešný alarm snižuje počet falešných poplachů a tím zdokonaluje systém. Jinými slovy, pokud systém jednou chybně označí objekt a operátor toto rozpoznání označí za nesprávné, tak příště stejný objekt již bude rozpoznán správně. Tímto odpadá jakékoli komplikované nastavení a opravování servisní firmou a vše zvládne operátor kamerového systému jednoduchým značením alarm / falešný alarm.

Snadné nastavení i aktivace

Avigilon video analýza je plně implementovaná do softwaru Avigilon. Nastavení i obsluha splňuje všechna kritérie snadné obsluhy, které jsou Avigilonu vlastní. Pro aktivaci analýzy na kameře stačí provést pouze 3 následující kroky:

  1. Připojit analytickou kameru nebo termokameru Avigilon do Avigilon serveru
  2. Povolit detekci osob, nebo automobilů
  3. Nastavit pravidla pro detekci

Pravidla maximalizují efektivitu 

Výše uvedená fakta o detekci lze v Avigilonu snadno přetransformovat do analytických pravidel. Tato pravidla pomáhají obsluze zefektivnit práci. Pro vyhodnocení obrazové informace z dohledového systému složeného z desítek kamer již není zapotřebí větší počet pracovníků obsluhy.  Obsluha reaguje na podměty, které zachytí video analýza a podniká bezpečnostní opatření. 

Ukázka principu nejvíce využívaných pravidel

Po nastavení, které demonstrují předchozí dvě videa již stačí jen otestovat zvolená nastavení a osvojit si vyhodnocení zachycených událostí. viz. následující DEMO

Video analýza v podání Avigilonu je mocným nástrojem, jak pro rozsáhlé monitorování objektů strategického zájmů, jako jsou ropovody, elektrárny a vodní díla, tak i pro zpětný offline přehled pohybu lidí a vozidel v soukromém sektoru.