Nebojte se postavit tváří v tvář novým technologiím
Zajímavosti • 19.09.2018

Nebojte se postavit tváří v tvář novým technologiím

V první polovině roku 2018 představila společnost Dahua Full HD kameru s označením IPC-HF8242F-FR. Jedná se o nového člena rodiny IP kamer s pokročilými videoanalytickými funkcemi. Toto kompaktní zařízení v sobě nese velmi velký potenciál, aniž by pro svou činnost vyžadovalo další pomocnou „výpočetní sílu“.

V tomto konkrétním případě se uživatel může těšit na široké spektrum funkcí souvisejících s detekcí obličejů ve snímané scéně. Systém analýzy, založený na pokročilých algoritmech tzv. hlubokého strojového učení, pracuje s vloženou – referenční – fotografií tváře, kterou v reálném čase porovnává s aktuálně zachycenými obličeji v živé scéně. Pokud je výsledek porovnání vyhodnocen jako shoda, dochází zpravidla k aktivaci/spuštění dalších navazujících externích opatření. Uložených referenčních fotografií může být až 10 000 a systém je v tomto ohledu velmi „robustní“.

Tím ale možnosti „chytrého“ software rozhodně nekončí. Jeho analytické schopnosti už natolik pokročily, že je možné u snímaných tváří rozlišit hned šest úrovní aktuálního emočního rozpoložení a získat informaci o tom, zda je jejich výraz šťastný, klidný, překvapený, smutný nebo rozzlobený. Navíc lze získat informace, zda má dotyčná osoba brýle, masku nebo knír. Překážkou v detekci není například ani pokrývka hlavy. Všechny tyto získané informace pak systém jednak propojí s konkrétní podobiznou a jednak je schopen je zpracovat ve formě metadat, pro další analýzu.

Aby výše uvedené systémy mohly fungovat také ve zhoršených světelných podmínkách, nechybí ve výbavě kamery ani funkce jako Starlight, WDR, 3DNR nebo ABF.

Na základě popsaných schopností zřejmě nelze příliš pochybovat o širokých možnostech, které kamera ze série Dahua Deep Sense nabízí svým uživatelům, ať už působí v oblasti bezpečnostních technologií nebo třeba zpracovávají marketingové analýzy o chování spotřebitelů.

V každém případě si však kamera Dahua IPC-HF8242F-FR zaslouží velkou porci Vaší pozornosti.