Proč vybrat HDCVI a jaké jsou výhody instalace?
Zajímavosti • 31.03.2015

Proč vybrat HDCVI a jaké jsou výhody instalace?

Ivan Žiak

HDCVI technologii uvedla společnost Dahua a jako hlavní výhody systému pro které ohromila odbornou veřejnost, jsou:

  1. Jeden koaxiální kabel přenese tři signály: Full HD video, audio, instrukce PTZ a OSD menu
  2. Real-time náhled bez zpoždění a bezztrátová video kvalita
  3. Až 3x delší přenosové trasy proti IP kamerám

Všechny výše uvedené argumenty jsou z pohledu instalace nového dohledového systému dech beroucí, otevírají možnosti pro zajímavá řešení a posouvají hranice toho, co jsme s návrhem a realizací mohli dosáhnout za jednotku ceny vyhrazenou pro pořizovaný nový systém.

Proč novou technologii nevyužít i na stávajících systémech?

Jistě je spousta kamerových instalací, které využívají analogové komponenty a uživatelé by uvítali upgrade rozlišení. Pro tyto systémy je upgrade s využitím HDCVI jako stvořený. V těchto případech jsou hlavní výhody HDCVI technologie následující:

  1. Není třeba měnit přenosové trasy za nové = úspora montážních prací a nové kabeláže
  2. Výměna jen zařízení: Kamery, záznamové zařízení = minimalizace montážní činnosti
  3. Navýšení rozlišení z 720x576 až na 4000x3000 obrazových bodů = až 29x více detailu v obraze

Zvážíme-li výhody, které upgrade nabízí, v porovnání s kompletní renovací na nový systém, jedná se o třetinové náklady.

Berme v úvahu i variantu, že zákazník chce rozšířit svůj stávající systém, který mu vyhovuje o nové kamery a uvítal by novější technologii. Na tento modelový případ reaguje společnost Dahua pentabridni záznamovým zařízením.

Pentabrid umožní připojit do jednoho záznamového zařízení analogové kamery, IP kamery i HDCVI kamery, AHD a TVI kamery v poměru, který si určí uživatel. Tímto řešením si dle potřeby zvolíte typy kamer připojené do zařízení. Zvažuje-li zákazník postupný upgrade kamer, není nic jednoduššího, než při výměně dané kamery přepnout v záznamovém zařízení požadovaný typ přijímaného signálu. V případě přechodu z analogu na HDCVI kamery dokonce zařízení rozezná typ video signálu a změnu provede automaticky bez zásahu uživatele. Není nutné tedy okamžitě měnit všechny kamery v jeden okamžik, ale může se jednat o pozvolný plánovaný proces.

Rozlišovací schopnost

Rozlišení kamery samozřejmě není alfa a omega při montáži kamer. Důležitá je i volba počtu kamer a jejich umístění. Nelze vždy vše vyřešit jednou kamerou s vysokým rozlišením a doufat, že pokryje celý prostor dané scény. Pro představu přidáváme příklad porovnání D1, HD a Full HD kamery. Každý uživatel si musí udělat sám obrázek o tom, jaký detail mu při provozování kamerového systému, pro jeho účel stačí.

Porovnáním ukázek zjistíte, jaký je rozdíl v rozlišení D1, HD a Full HD na výřezu ze stejné scény. Jedná se zde o obsažené obrazové body, které lze využít pro dohledání potřebného detailu z nasnímaného obrazu.

Ukázka detailu znázorňuje výřezy z obrazu, které jsou zvětšené na dvojnásobnou velikost. Je zřejmé, že už na vzdálenosti 4m je HD obraz ostřejší v každé jeho části a je schopen poskytnout kvalitnější informace k následnému vyhodnocení.

Závěrem přidáváme přehlednou tabulku pro porovnání hlavních výhod HDCVI s konkurencí v podobě analogu, HD-SDI a IP technologie.