Prosíme nesahat! Představujeme systém Human Detector
Zajímavosti • 01.08.2019

Prosíme nesahat! Představujeme systém Human Detector

Matej Malovec

Jak se pokusit ochránit vystavené exponáty před nenechavými nebo „jen“ zvědavými prsty návštěvníků muzeí či uměleckých instalací? Je možné upozornit „nenechavce“ na nevhodné chování ještě předtím, než se chráněných objektů fyzicky dotknou?

Ideální řešení pro tyto situace nabízí systém Human Detector, který byl pro tyto účely vyvinut v Německu a je díky svým nesporným kvalitám používán v mnoha prestižních muzeích a galeriích po celém světě (například v pařížském Louvre…). Své uplatnění však může najít třeba i v soukromých sbírkách, klenotnictvích nebo showroomech autosalonů.

Mezi jeho hlavní přednosti patří možnost autonomního provozu díky napájení z baterií (s výdrží až 1 rok), téměř nulový počet falešných poplachů, kompaktní rozměry a v neposlední řadě i jednoduchá a rychlá instalace s minimální kabeláží.

Základním stavebním prvkem systému je modul HD-SM, který se instaluje skrytě v bezprostřední blízkosti (případně uvnitř) hlídaného exponátu. Modul umí vyhodnotit narušení zabezpečení až čtyřmi různými způsoby:

  1. Kapacitní detekce – monitoruje změny elektrostatického pole v bezprostředním okolí objektu díky čemu lze detekovat dotyk nebo pouhé přiblížení osoby ke střeženému objektu. Řešení je vhodné především pro ostrahu kovových předmětů. Při použití speciální kovové fólie je možné tímto způsobem střežit i „nekovové“ předměty.
  2. Vestavěný snímač otřesů – každý modul HD-SM má integrované dva samostatně pracující senzory vibrací. Úroveň citlivosti lze samozřejmě nastavit.
  3. Rozšiřující radar RS-1Z – k jednotce HD-SM lze volitelně připojit radar RS-1Z. Tato varianta je vhodná pro větší instalace, dosah radaru je 2,5 m.
  4. Volný vstup modulu HD-SM – je k dispozici pro připojení volitelných detektorů (PIR, rozbití skla, magnetické kontakty…), anebo vysoce přesných laserových záclonových detektorů série HD-LSS s dosahem buď do 4 nebo až do 25 m.

Modul HD-SM pracuje zcela autonomně, ale lze jej bezdrátově připojit k poplachové centrále HD-C, která může být vzdálena až 300 m. Tato centrála dokáže obsloužit až 1 000 modulů HD-SM a umožňuje další napojení sítě Human Detectorů například na kamerový systém tak, aby se v okamžiku vyvolání poplachu zaměřila PTZ kamera na konkrétní exponát.


K výstupu modulu lze také připojit poplachovou jednotku HD-AB, která umožňuje v případě vyvolání poplachu přehrát vlastní akustické hlášení prostřednictvím externích reproduktorů.

Chci si prohlédnout celou nabídku pro systém Human Detector.