Přejít k hlavnímu obsahu

Kamerový dohledový systém pro stadiony

ZADÁNÍ

Stadion. Místo, které v relativně krátkém čase a na relativně krátkou dobu "absorbuje" velké množství návštěvníků. V rámci Česka a Slovenska se mohou jejich počty pohybovat v řádech tisíců až desetitisíců podle velikosti stadionu. V oblasti návrhu dohledových systémů pro stadiony a multifunkční zařízení rozhodně nejsme žádnými nováčky. Naše bohaté zkušenosti jsme využili i v případě návrhu konkrétního řešení pro fotbalový stadion s kapacitou přesahující deset tisíc míst. Zadavatel požadoval kromě zajištění kvalitního obrazového záznamu také nasazení pokročilých analytických a vyhledávacích funkcí v rámci živého obrazu i záznamu. Kamery musely pokrýt kromě samotného stadionu (vstupy, tribuny, vnitřní prostory) také přilehlé okolí stavby.

ŘEŠENÍ

Při návrhu řešení jsme vycházeli z dosavadních výborných zkušeností s produkty od kanadského výrobce Avigilon. Rozlišení a konstrukce kamer byla volena s ohledem na jejich využití a umístění. V případě rozlišení byly použity hodnoty od "základního" Full HD až po "profesionálních" 16 Mpx, přičemž vysoké rozlišení je v tomto případě využito pro podrobný monitoring chování osob na tribunách a analýzu. Pokročilé funkce pro zpracování obrazu za komplikovaných světelných podmínek (WDR, LightCatcher...) jsou v této třídě kamer samozřejmostí. Co se týče konstrukce, byly dle potřeby použity kamery kompaktní, dome, boxové i PTZ. S výhodou byly použity i multisenzorové panoramatické IP kamery. Zařízení mají tradičně robustní design s mechanickou odolností na úrovni IK 10 (tzv. antivandal) a krytím IP 67. Rozsah instalace byl v tomto případě ve vyšších desítkách kamer.

Volba značky Avigilon byla logická především vzhledem k požadavkům na maximální nasazení analytických nástrojů, jejichž vlastním vývojem se společnost dlouhodobě úspěšně zabývá. Tyto nástroje jsou částečně integrovány přímo v jednotlivých kamerách, ale především v software ACC 7. Síla uvedeného software tkví mimo jiné ve velmi rychlém a přesném vyhledání osob v záznamu na základě vložení jejich jednoduchého popisu. Samozřejmě jsou k dispozici i další funkce, jakou je například tzv. blacklist, která může upozornit ostrahu například na přítomnost osoby se zákazem vstupu na stadion. Možností je mnoho.

V neposlední řadě bylo řešeno i zálohované kapacitní úložiště a dohledové pracoviště s klientskými PC a kvalitními monitory. Veškerá technologie byla navržena pro provoz v nepřetržitém režimu.

PŘÍNOSY PRO ZÁKAZNÍKA

Instalací řešení od společnosti Avigilon získal zákazník robustní IP kamerový systém s kvalitním hardware a silným analytickým software. Díky tomu došlo ke zvýšení efektivity ostrahy stadionu. Systém zásadním způsobem zjednodušil řešení nejen konfliktních situací a přispěl ke zvýšení bezpečnosti v objektu stadionu i jeho okolí. Díky kvalitě pořízených záznamů se významně zjednodušilo i řešení případů závažnějšího narušení bezpečnosti.

 

Navrhneme řešení podle vašich požadavků