Přejít k hlavnímu obsahu

Ostrovní systém pomáhá v boji s požáry

ZADÁNÍ

Kysucký region na Slovensku patří mezi oblasti ohrožené častými lesními požáry, kde je nezbytný průběžný monitoring pro včasné odhalení hrozícího nebezpečí. Vzhledem k velké rozloze sledovaného porostu tam probíhalo letecké hlídkování, které je však velmi nákladné a není nepřetržité. Pro tyto účely jsme na základě požadavků Dobrovolného hasičského sboru obce Klubina navrhli a následně i zrealizovali řešení CCTV monitoringu požárů, pracující jako ostrovní neboli off-grid systém.

ŘEŠENÍ

Zařízení částečně využívá nově vybudovanou požární pozorovatelnu na Hladkom vrchu v Žilinském kraji, která slouží současně jako turistická rozhledna. Autonomní monitorovací systém je prakticky celý sestaven z komponent od jednoho ze světových lídrů v CCTV technologiích Dahua.

Klíčovým prvkem off-grid řešení je bezpochyby systém napájení. Ten díky kombinaci výkonných solárních článků, kvalitních gelových baterií (uloženy v nezámrzné hloubce ve vodotěsném pouzdře) a vhodné řídicí jednotce umí zajistit dostatek energie i v případě absence slunečního svitu po dobu 72 hodin.

Co se týče kamer, byla jako primární zvolena PTZ IP kamera s 45násobným optickým zoomem, laserovým přísvitem až do vzdálenosti 550 m a s funkcí Starlight (SD6AL245U-HNI) a jako doplňková dome IP kamera IPC-HDBW4231F-AS pro kontrolu prostoru pozorovatelny. Obě kamery jsou připojeny k robustnímu průmyslovému switchi PFS4206-4P-120 a následně k Wi-Fi setu IP10, který v pásmu 5,8 GHz realizuje bezdrátové spojení se záznamovým zařízením (NVR5216-4KS2), ovládací klávesnicí (NKB1000) a PC umístěnými na obecním úřadě v obci Klubina. Odtud je možné provádět kromě ovládání kamer i vzdálenou správu solárního systému (prostřednictvím speciálního software).