Malé PCO snadno z běžných monitorů pomocí Dahua BL304-G
Zajímavosti • 01.08.2017

Malé PCO snadno z běžných monitorů pomocí Dahua BL304-G

Ivan Žiak

 

Nejen s rozšiřováním stávajícího kamerového systému přijde na přetřes otázka: „Jak vyřešíme zobrazovací jednotky?“ Většina menších instalací využívá monitory na běžném podstavci. Hlavní výhodou tohoto řešení je cena. Podstavec bývá součástí monitoru. Problém nastane, když je potřeba více zobrazovacích jednotek a pracovní stůl začne být „krátký“.

Tuto situaci elegantně vyřešíte produktem BL304-G od společnosti Dahua. Jedná se o držák pro 4 monitory. Držák lze připevnit na pracovní desku o šířce 20-120mm a pojme až 4 monitory o velikosti 20-27“ pomocí vestavěných VESA držáků.

Hlavní předností jsou polohovatelná ramena, která lze dle libosti přizpůsobit pracovnímu prostředí. Ramena je možné natáčet a využít propracovaného kloubového mechanismu. Ten umožní uspořádání monitorů dle přání i těch nejnáročnějších uživatelů.

Pro komfortnější ovládání a připojení periferií kamerového systému je držák vybaven USB hubem, který umožňuje připojit dvě USB3.0 zařízení.

 

Možnosti zapojení BL304-G

Využití pracovní plochy o rozměru čtyř 27“ monitorů lze uvažovat hned v několika rovinách a technologiích. Začněme u značky Dahua, kde je možné využít i u klasických NVR, XVR i HCVR.

Dahua NVR, XVR a HCVR

Samozřejmě, že ne všechny zařízení mají více nezávislých video výstupů. Využití jednoho monitoru pro každé zařízení asi nebude ideální řešení. V nabídce TSS Group jsou záznamová zařízení řady NVR/XVR54XX a vyšší, která umožňují nezávislé zobrazení na dvou HDMI portech. U těchto zařízení, které jsou vypsané v přiložené tabulce, je možné mít současně k dispozici záznam i živý náhled na dvou nezávislých monitorech.

Pro čtyři monitory se můžou zdát dva obrazy stále málo, ale najdou se investoři, kteří budou mít radši dvě záznamová zařízení pro případ výpadku ať již pevného disku, zdroje nebo celého záznamového zařízení. V případě poruchy budou mít v druhém NVR/XVR dostatek volných pozic na nezbytně nutné kamery, nebo jednoduše dočasně odstaví méně důležité kamery. Dají se samozřejmě nahrávat zvlášť i různá oddělení nebo výrobní haly. Využívat tak dva monitory pro blok A a dva pro blok B.

Dahua SmartPSS

V tomto ohledu je podstatně zajímavější využití bezplatného software SmartPSS, kde snadno připojíte právě až 4 monitory. Zobrazení by mohlo vypadat následujícím způsobem, kde je přehledně zobrazen náhled všech dostupných kamer, kamery s vyšší prioritou a uživatelské rozhraní pro rychlou reakci na vzniklou situaci. Samozřejmostí je možnost do SmartPSS připojit všechna zařízení komunikující po TCP/IP protokolu. Jedná se tedy o IP kamery, NVR, XVR i HCVR záznamová zařízení. Na ploše čtyř monitorů bude správa kamerového systému velice komfortní a rychlá.

Avigilon Control Centrer Client

Stejně jako lze připojit kamery jiných výrobců například Dahua Technology do software Avigilon, není dozajista nic proti ničemu využít Dahua držák pro přehledné zobrazení kamer v Avigilon software. PCVS klient  4HP je schopen pracovat na čtyřech monitorech, což přesně doplňuje moznosti využití zobrazovací plochy v kombinaci s BL304-G. Zobrazení monitorů by bylo z funkčního hlediska podobné jako u SmartPSS. Tedy spousta místa pro live kamery, záznam i uživatelské rozhraní.

Avigilon Virtual Matrix

Pokud není třeba využívat prostoru odpovídající velikosti video stěny, nabízí se možnost využít kombinace Dahua BL304-G a aplikace Avigilon Virtual Matrix. Snadno zobrazíte na klientské stanici 4 monitory, kterým předdefinujete rozložení jednotlivých kamer dle libosti uživatele.