APLIKACE KAMEROVÉHO SYSTÉMU V BANCE

Kamerové systémy jsou pro banky a finanční instituce absolutně nepostradatelné hlavně z důvodu vysokého rizika přepadení nebo krádeže finanční hotovosti. Od 1. ledna 2006 platí právní úprava o povinném zabezpečení ve všech bankách a jejich pobočkách, do které spadá i povinnost provozování kamerového systému. Svým vysokým prevenčním charakterem výrazně přispívá také k bezpečnosti zaměstnanců.

Zadání:

banka

Investorem, který zadal požadavek na obnovu zabezpečení své finanční instituce je celosvětově známá banka, vyžadující důkladné zabezpečení peněžních aktiv svých klientů a chránit je tak před krádeží a podvody. Jedním z hlavních požadavků banky byl 13 měsíční záznam, který nesměl zabírat diskovou kapacitu více než 9TB. Dalším z požadavků byla možnost sledovat z centrály banky více než sto poboček a také umožnit export záznamu, který nesmí nijak ovlivnit činnost v bance. Investor chce mít nainstalován systém s vysokým rozlišením, IP kamerami v rozlišení 1 - 3 Mpx a HD monitorovacím systémem.

ŘešenÍ:

Na základě jeho úvah, podmínek a požadavků byla jednoznačným řešením instalace Avigilon Control Centra. Systému se softwarem pro správu videa (NVMS) s HD Stream řízením (HDSM), technologií Avigilon HD kamer 1-3MPx, které umožňují sledovat hlavní vchody, pokladní branky, klenby dveří a bankomaty. Systém přináší vynikající kvalitu obrazu a široké pokrytí. Pro ochranu investic uživatelů i na ostatních pobočkách chce investor aktualizovat existující kamerový systém na Avigilon HD monitorovací systém,a to z důvodu lepší kvality obrazu a pokročilé funkčnosti. Její snahou je zajistit peněžně-manipulační plochy, neboť je jimi každá pobočka vybavena, a snížit tak riziko krádeží a podvodů. Banka investovala do různých bezpečnostních řešení, včetně speciálního zabezpečení trezorů, elektronických zámků a poplašných systémů s pohybem a seismickými senzory a detektory rozbití skla.

avigilonK dosažení jedné z hlavních podmínek investora - využívat kapacitu pouze 9TB pro uchování záznamu z megapixelových kamer, se použila technologie H3. Tato technologie umožňuje nahrávat v plném rozlišení a zároveň i v CIF rozlišení kamery. První 3 měsíce je k dispozici záznam v plné kvalitě, tj. 1 - 3 Mpx a následně po 90 dnech je použitelný pouze záznam v CIF rozlišení. Banka souhlasila s tímto řešením neboť se přepady a podvody zjistí buď okamžitě, nebo do dvou měsíců. V případě nepoužití technologie H3 a použití více megapixelového řešení, by banka musela použít větší diskové pole, což je nákladnější na údržbu a samotný chod kamerového systému. Díky 3 Mpx kamerám se výrazně snížil původní počet kamer v bance, protože s jednou kamerou je možné monitorování dvou až tří pracovišť. Tím se snížily i náklady na instalaci a údržbu kamerového systému. Součástí řešení je Avigilon Network Video Recorder (NVR) s požadovaným 13 měsíčním videozáznamem. Tato záznamová doba je v České republice určena zákonem.

Kabeláž:

ftp

Avigilon systém má také stejné ADSL připojení, které používá pro datovou komunikaci. Pracovník banky se tak může připojit do systému několik set kilometrů vzdáleného počítače a přenos běží hladce díky použití technologii HDSM. Ta přizpůsobí přenosovou rychlost možnostem síťového připojení na danou pobočku. Avigilon umožňuje neustálé zvyšování počtu zařízení v systému, stačí přikoupit novou kameru a připojit. Ušetří se tak čas i peníze. U všech kamer Avigilon je samozřejmostí POE napájení, dodatečná kabeláž tedy nebyla nutná.

Přínos řešení:

Prvořadým úkolem kamerových systémů při ochraně objektů je vizualizace aktuálního dění, bezpečnostní situace v monitorovaných prostorech, a následně, na základě video záznamu, i případná rekonstrukce mimořádných událostí, s možnou identifikací pachatele. Přesně pro tyto účely přistoupila banka pro obnovu původního kamerového systému za Avigilon Control Center. Avigilon HD monitorovací systém poskytuje mnohem vyšší rozlišení obrazu, než původní analogový záznam nahráván v CIF rozlišení, a tím je zajištěno lepší chránění před krádeží a podvody. Control Center Avigilon software je uživatelsky velmi příjemný a díky využití technologie HDSM,  ACC efektivně komprimuje, zachovává kvalitu obrazu a odešle pouze požadované části zachycených snímků na pracovních stanicích. Na původním starém analogovém systému bylo uloženo mnoho zbytečných videí. Nespornou výhodou Avigilon kamer série B1 a B2, které byly v projektu použity, je i automatický focus a motorický zoom, což dovolí bance kdykoliv změnit ohniskovou vzdálenost kamery a doostřit obraz z centrály banky bez nutnosti výjezdu na dané pracoviště.